27 maja 2014

Relacja ze szkolenia Bezpieczny Internet w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej


A oto relacja Organizatora z naszego szkolenia jakie przeprowadziliśmy w 14 maja w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. Dziękujemy za zaproszenie i polecamy się na przyszłość :-)Bezpieczeństwo dzieci w sieci to problem nie tylko rodziców ale także szkół i innych placówek oświatowych. Nie możemy zatrzymać dynamicznego rozwoju technologii informacyjnej i szerzącej się mody „istnienia” młodzieży na portalach społecznościowych, ale musimy zrobić wszystko, by nasze dzieci i uczniowie byli bezpieczni i świadomi zagrożeń na jakie są narażeni w Internecie. Właśnie w tym celu 14 maja w PBW w Łodzi odbyło się szkolenie „Bezpieczny Internet” Social Web Social Work prowadzone przez Agatę Kobylińską i Barbarę Michalską z firmy EduKABE. Trenerki na co dzień współpracują z Fundacją Dzieci Niczyje w ramach programu Safer Internet koordynowanego przez niemiecką fundację Digitale Chancen i finansowanego przez Komisję Europejską.Szkolenie obejmowało następujących po sobie 6 modułów:

  • Moduł 1: Podstawowa wiedza na temat narzędzi web 2.0.
  • Moduł 2: Jak dzieci i młodzież korzystają z Internetu?
  • Moduł 3: Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat ich zachowania on-line?
  • Moduł 4: Mapa zagrożeń - prezentuje przegląd internetowych zagrożeń, ich klasyfikację, pomaga je zdefiniować i odróżnić.
  • Moduł 5: Interwencja - jak reagować w przypadku zagrożeń dzieci i młodzieży, gdzie znaleźć informacje i pomoc.
  • Moduł 6: Jak chronić dzieci przed niebezpiecznymi kontaktami i ryzykowanymi zachowaniami on-line - porozmawiajmy o czatach.
Interesująca tematyka szkolenia i jednocześnie skala problemu zagrożeń w sieci sprawiła, że przybyli do nas nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy z całego województwa. Szkolenie miało charakter otwartej dyskusji, ponieważ każdy z uczestników w mniejszym bądź większym stopniu spotkał się już z negatywnymi skutkami Internetu: uzależnieniem od gier, pornografią, cyberseksem, wyłudzaniem danych, a nawet masowymi samobójstwami. Nadmierne korzystanie z Internetu staje się dziś niezwykle poważnym problemem społecznym. Najbardziej narażone są jednak dzieci i młodzież, dla których Internet jest nieodłącznym elementem życia codziennego. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli uświadamianie jakie mogą być konsekwencje nierozważnego korzystania z Internetu i przekraczania granic bezpieczeństwa w sieci, ale także wiedza gdzie szukać pomocy, jeśli problem już się pojawi.